District titles for 3: Fleming Island, Ridgeview and Clay

By Randy Lefko
Posted 2/21/18

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Don't have an ID?

Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.


Click here to see your options for subscribing.

Single day pass

You also have the option of purchasing 24 hours of access, for $1.00. Click here to purchase a single day pass.

District titles for 3: Fleming Island, Ridgeview and Clay


OAKLEAF – Oakleaf High’s Ryan Rosano upset the Fleming Island parade of champions at the district 1-3A championship held Feb. 16 in his Oakleaf High gymnasium as he joined the gold medal parade led by nine champions for the Golden Eagles.

In district 3-2A, Ridgeview High had a quarterback be among four individual champions as the Panthers inched away from pesky battles with Middleburg and Orange Park to wrest that title.

In district 3-1A, Clay returned to district prowess with an overwhelming win behind eight champions.

Area teams head to their respective region meets on Fri.- Sat., Feb. 23-24 with Fleming Island and Oakleaf traveling to 1-3A at Hagerty High School in Orlando. Ridgeview, Orange Park and Middleburg heads to Tallahassee Lincoln for region 1-2A and Clay heads to Bolles for region 1-1A. Top four finishers advance to the state meet in Kissimmee Feb. 3-4.

In district 1-3A, Fleming Island got individual championships from Lou Gagliardo at 106, Briar Jackson at 113, Jacob Sandoval at 126, Tyler Williams at 138, Vincent Hauser at 145, Paul Detwiler at 170, Jalyn Robinson at 195, Ryan Smenda at 220 and Jose Concepcion at 285. Gagliardo repeats as a district champion after winning the district 3-1A title last year while at Clay. For Fleming Island, Jackson (at 106), Detwiler (at 152) and Smenda (at 195) all repeated as district champions.

Rosano, who beat Fleming Island’s Albie Snedaker for his title at 120 pounds, was third at last year’s district meet at 113 while Snedaker won via pin.

“Ryan knows that this is it for his wrestling at Oakleaf High School,” said Oakleaf High coach Wes Champs. “We have been looking up at Fleming Island for a long time and he has been the leader on the team trying to shake that up for his senior year.”

Also advancing to regions, with top four finishes, were Jaquan English, at 132, who lost to defending state champ Avery Holder, of Flagler Palm Coast, via pin in the final; Trenton Carroll, of Oakleaf at 145, who lost to Vincent Hauser of Fleming Island, at 145, in that final; Luke Chop, of Fleming Island, at 152, who lost in the final to Flagler Palm Coast’s Curtis Brock 2-1 in that final; Trace Insalaco, of Fleming Island at 160, who lost 4-3 to Buchholz’ Jordan Mobley in that final and Anthony Breeden of Fleming Island, who finished third at 182.

For Oakleaf, Addiert Escobar finished fourth at 113; Ethan Gustillo finished third at 138; Lavell Jones finished third at 160 and Isaiah Graham finished third at 170 to all advance to regions.

“Ethan’s loss and third place was a little of a surprise, but he’s a veteran and we hope can have a strong region,” said Champs. “Lavell Jones is a first time wrestler that can be a big surprise for us.”


Region 1-3A

Favorite: Paul Detwiler, unbeaten at 170, Fleming Island senior 52-0

Upset Maker: Tyler Williams, 138, Fleming Island sophomore

Dark Horse: Ethan Gustillo, Oakleaf senior, 138


In district 3-2A, Ridgeview got titles from Matt Rodriguez, at 106, over Tazz Hampton of Middleburg, 14-12; Gabriel Guzman, at 113, over James Benton of Middleburg, 11-6; Saeid Ejmali, at 138, over Storm Mercado, 5-2; and quarterback Tyler Huff, at 220, over Anthony Jones of Ed White, via pin. Ejmali (at 138),

Middleburg got titles from Chris Burch, at 132, over Jacob McGowan, of Ridgeview, via pin; Dustin Tollison, at 145, over Christian Downs, of Ridgeview, 4-2 and Bryce Williams, at 152, over Reed Propes of Ridgeview, 14-9. Burch (at 126) and Williams (at 132) were defending district champions.

Orange Park got titles from Cameron Broughton, at 120, over Austin Benton, of Middleburg, via pin; Dean Ganci, at 126, over Austin Bustion, of Ed White, via pin; Jacob Moore, at 182, over Kaine Avery, of Ridgeview, via pin and Reed Danielson, at 195, over Landon Wilder, of Ed White, via pin. Broughton (at 106), Campbell (at 152) and Danielson (at 182) were defending district champions.

Advancing as top four district finishers from district 3-2A were, from Ridgeview, Bradley Saam, at 120, fourth; Malachi Martin, at 160, third; John Tiedeman, at 170; third; Nick Siemonof, at 195; third and Nai Rousseau, second at 285. Martin was district champion last year at 145.

From Orange Park, finishing in top four were Davon Bailey, at 113, third; Arlo Wilson, at 132, fourth; James McArthur, at 152, fourth and Jonothan Garcia, at 220, fourth.


Region 1-2A

Favorite: Reed Danielson, OPHS, senior, 195

Upset Maker: Matt Rodriguez, RHS, freshman, 106

Dark Horse: Tyler Huff, RHS, junior, 220


In district 4-1A, Clay got titles from Daniel Porter, at 113, with a pin over Trevor Gladson of Yulee; Steve Chopek, at 120, with a pin over Bryce Bees of Yulee; Cale Hoskinson, at 126,with a 3-2 win over Jake Blount of West Nassau; Peyton Hughes, at 138, with a pin over Devon Cole of Baker County; Dylan Taylor, at 152, with a 19-7 win over Requan Works of West Nassau; Carson Yost, at 170, with 9-7 win over Breyer Wood of West Nassau and Kurt Jackson, at 195, with a pin over JeVonte Hagans of Raines.

Finishing in top four for Clay and advancing to regions were, at 132, Gabe Peddycord, third; at 160, Connor Green, second; Abbott Taylor, at 182, second; at 220, Joseph Grelli, second, and, at 285, Ryan Rivers, second.


Region 1-1A

Favorite: Peyton Hughes, Clay junior, 138

Upset Maker: Dylan Taylor, Clay senior, 152

Dark Horse: Abbott Taylor, Clay senior, 182

Team Scores (District 4-1A)

1Clay 230.0

2Yulee 165.0

3West Nassau 107.0

4Baker 88.5

5Westside 78.0

6Bishop John Snyder 65.0

7Raines 53.5

8Fernandina 44.0

9Ribault 0.0

Team Scores (District 1-3A)

1Fleming Island 291.0

2Flagler Palm Coast 162.0

3Buchholz 109.0

4Oakleaf 104.0

5Fletcher 75.0

6Robert E. Lee 64.0

7Mandarin 61.0

8Snadalwood 32.0

9First Coast 31.0

10Atlantic Coast High School 23.0

Team Scores (District 3-2A)

1Ridgeview 215.0

2Orange Park 133.0

3Middleburg 132.0

4Englewood 94.0

5Ed White 88.0

6Terry Parker 77.0

7Stanton College Prep 61.0


No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment