Boys Basketball Schedules 1/9/20

Posted

Fleming Island Boys Basketball schedule

District 3-6A

Fleming Island (4-2, 2-0)

Atlantic Coast (3-4, 1-0)

Creekside (3-2, 0-0)

Fletcher (2-6, 0-1)

First Coast (2-4, 0-0)

Englewood (2-4, 0-2)

Nov. 26: FIHS 68, Ridgeview 40

Dec. 3: FIHS 76, Fletcher 57

Dec. 5: FIHS 87, Englewood 69

Dec. 7: FIHS 60, Melbourne 65

Dec. 10: FIHS 55, Bolles 58

Dec. 13: FIHS 64, Oakleaf 46

Thurs. Dec. 19-21 vs. Gainesville (Battle of the Island Tournament) (Lost in Final to Andrew Jackson 60-48)

Thurs., Dec. 26-27-28 at Lugoff-Elgin (SC) (Won first game 62-49 vs. Lugoff-Elgin). vs. Westwood High, 8:30 p.m.)

Tues., Jan. 7: vs. Ponte Vedra

Fri., Jan. 10: at Daytona Beach Mainland

Tues., Jan. 14: at Providence

Thurs., Jan. 16: vs. Oakleaf

Fri., Jan. 17: vs. Clay

Oakleaf Boys Basketball Schedule

District 1-7A

Oakleaf (2-3, 0-0)

Nease (6-1, 2-0)

Mandarin (2-3, 0-0)

Flagler Palm Coast (5-3, 0-0)

Sandalwood (1-4, 0-0)

Bartram Trail (3-2, 0-0)

Nov. 30: OHS 35, Auburndale 63

Dec. 3: OHS 48, Nease 56

Antoine Sandy 17 Pts/13 Reb, Nick Lowery 16 Pts

Dec. 6: OHS 60, Ponte Vedra 48

Nick Lowery 17 Pts, Antoine Sandy 12 Pts/7 Reb, Markel Allums 9 Pts/6 Reb/4 Assists/3 Steals, Corey Humbles 10 Pts, Dewane Copoeland 9 Pts/5 Reb

Dec. 10: OHS 65, Clay 43

Nick Lowery 19 Pts, Markel Allums 18 Pts, Gage Cooper 11 Pts, Quintez Johnson 6 Pts/8 Assists

Dec. 13: OHS 46, FIHS 64

Nick Lowery 18 Pts

Thurs., Dec. 19-20-21 vs. Leesburg OHS lost 57-39 (Deland Tournament); Dec. 20 LOST to Atlantic Coast 47-45; Dec. 21, Beat Father Lopez 49-48

Fri.-Sat., Jan. 3-4: At Andrew Jackson Tournament, Jan. 3 vs. Mosley (3:30 p.m.), Sat., Jan. 4 vs. Milton (11 a.m.)

Tues., Jan. 7: vs. Matanzas

Wed., Jan. 8: at Sandalwood

Fri., Jan. 10: at Orange Park

Tues., Jan. 14: vs. Bartram Trail

Thurs., Jan. 16: at Fleming Island

Clay Boys Basketball Schedule

District 4-4A

Palatka (3-1, 1-0)

Clay (1-6, 0-0)

Menendez (2-4, 0-1)

Bishop Kenny (4-2, 0-1)

Bolles (5-1, 1-0)

Wolfson (2-3, 0-0)

Nov. 26: Clay 35, Bartram Trail 41

Dec. 2: Clay 43, OPHS 52

Dec. 6: Clay 50, MHS 48

Dec. 10: Clay 43, Oakleaf 65

Dec. 12: Clay 49, University Christian 56

Dec. 17: CHS wins at Ridgeview

Fri., Dec. 20-21-23 Clay Holiday Classic (Finished third with Overtime 64-57 win over Seacoast)

Tues., Jan. 7: at Bishop Kenny

Thurs., Jan. 9: at Palatka

Thurs., Jan. 16 vs. Wolfson

Fri., Jan. 17: at Fleming Island

Ridgeview Boys Basketball Schedule

District 3-5A

Ridgeview (1-6, 0-0)

Middleburg (4-3, 0-2)

Robert. E.Lee (7-1, 1-0)

Orange Park (6-1, 1-0)

Terry Parker (2-3, 0-0)

Stanton Prep (4-4, 1-1)

Westside (2-3, 0-0)

Ridgeview

Nov. 21: RHS 55, Baldwin 51 Preseason

Nov. 26: RHS 57, Fleming Island 76

Nov. 29: RHS 67, Trinity Christian 56

Dec. 3: RHS 61, Menendez 74

Dec. 5: RHS 41, Creekside 54

Dec. 10: RHS 56, Bradford 76

Dec. 11: RHS 65, Baker Co. 72

Dec. 13: RHS 55, Nease 66

Tues., Dec. 17 vs. Clay 8pm

Dec. 20: RHS 67, Westside 74

Tues., Jan. 7: at Bartram Trail

Wed., Jan. 8: vs. Buchholz

Fri., Jan. 10: at Fletcher

Mon., Jan. 13: at Robert E. Lee

Wed., Jan. 15: vs. Mandarin

Orange Park schedule

Dec. 2: OPHS 52, Clay 43

Josiah Sabino 22 Pts, Corey Thomas 11 Pts.

Dec. 3: OPHS 66, MHS 54 OT

Kadin Elmore 23 Pt., Josiah Sabino 22 Pts.

Dec. 6: OPHS 40, Bolles 59

Dec. 10: OPHS 72, Fletcher 58

Kadin Elmore 36 Pts

Dec. 12: OPHS 59, Trinity Christian 38

Kadin Elmore 14 Pts., Josiah Sabino 13, D'Marree Craddock 10 Pts

Jeremy Monterola 12 Pts

Dec. 13: OPHS 64, Malone 40

Kadin Elmore 21 Pts, Josiah Sabina 12, Jeremy Monterola 9 Pts

Dec. 14: OPHS 78, Jefferson Co. 51

Fri., Dec. 20-21-23 at Clay Blue Devil Tournament (Lost 54-25 in final to Hawthorne)

Jan. 3-4 RaiderDome Bracket Buster Basketball Tournament at Orange Park High School

Tues., Jan. 7: vs. Fletcher

Fri., Jan. 10: vs. Oakleaf

Tues., Jan. 14: at Bolles

Thurs., Jan. 16: at Robert E. Lee

Fri., Jan. 17: at Westside

Mon., Jan. 20 vs. Bishop Kenny

Tues., Jan. 21 at Terry Parker

Fri., Jan. 24: at Oakleaf

Middleburg boys schedule

Nov. 19: MHS 56, Baldwin 30 Pre

Nov. 21: MHS 72, Yulee 42 Pre

Dec. 25: MHS 61, Interlachen 44

Dec. 3: MHS 54, OPHS 66 OT

Dec. 5: MHS 63, Keystone Heights 52

Jordan Robinson 18 Pts./6 Assists, Cory Wyatt 15 Pts/3 3-Ptrs., Edgard Enriquez 14 Pts/11 Reb/6 Steals, Olivier Osier 10 Pts/10 Reb.

Dec. 6: MHS 48, Clay 50

Cory Wyatt 16 Pts/2 3-Ptrs, Engard Enriquez 11 Pts/7 Reb.

Dec. 9: MHS 72, Bell 55

Olivier Osier 20 Pts/4 3-Ptrs, Cory Wyatt 19 Pts/3 3-Ptrs/8 Reb., Edgard Enriquez 16 Pts/12 Reb.; Jordan Robinson 10 Assists

Dec. 12: MHS 67, Stanton 74 OT

Edgard Enriquez 25 Pts/10 Reb, Olivier Osier 18 Pts/5 3-Ptrs/12 Reb, Jordan Robinson 11 Pts/6 Assists

Dec. 13: MHS 56, Fernandina Beach 45

Edgard Enriquez 20 Pts/12 Rebounds, Cory Wyatt 15 Pts/3 3-Ptrs, Olivier Osier 12 Pts/11 Rebounds

Dec. 16: MHS 61, Union County 28

Dec. 19: MHS 63, Bradford 71

Dec. 20: MHS 35, Creekside 38

Dec. 21: MHS 71, Stanton 57

Mon., Jan. 6: vs. Mandarin

Tues., Jan. 7: at Bell

Thurs., Jan. 9: vs. Creekside

Tues., Jan. 14: vs. Fernandina Beach

Thurs., Jan. 16: vs. Terry Parker

Keystone Heights Boys Schedule

District 5-4A

Bradford (4-0, 1-0)

Dunnellon (0-5, 0-1)

Eastside (2-2. 0-0)

Keystone Heights (3-3, 0-0)

North Marion (4-0, 1-0)

Santa Fe (1-4, 0-0)

Nov. 25: KHHS 64, Hope Christian 41

Nov. 26: KHHS 47, Stanton 52

Nov. 30: KHHS 58, Trinity Catholic 68

Jeremy Bauer 16 Pts/4 3-Ptrs, Camerin McMahon 13 Pts, Will Yeldell 10 Reb.

Dec. 3: KHHS 51, SJCDS 41, Bryson Channell 5 Assists, Garrett Stanley 4 Assists

Camerin McMahon 12 Pts, Jeremy Bauer 10 Pts/6 Assists, Ian Schofield 10 Pts/11 Reb, Will Yeldell 11 Reb.

Dec. 5: KHHS 52, Middleburg 63

Garrett Stanley 21 Pts/4 3 3-Ptrs/4 Assists/3 Steals, Will Yeldell 13 Pts/11 Reb, Jeremy Bauer 4 Assists

Dec. 10: KHHS 50, Interlachen 41

Garrett Stanley 11 Pts/3 3-Ptrs/3 Steals, Will Yeldell 12 Pts/11 Reb., Jeremy Bauer 7 Assists

Fri., Dec. 13 at Oak Hall

Thurs., Dec. 19-20-21 at Bradford Christmas Tournament. Baldwin KHHS lost 66-47, KHHS beat Stanton 69-59, Lost to Creekside 61-45

Fri., Jan. 3: vs. Fernandina Beach

Mon., Jan. 6: at Hope Christian

Tues., Jan. 7: at Stanton

Fri., Jan. 10 vs. SJCDS

Tues., Jan. 14: vs. Union County

Thurs., Jan. 16: at Bradford

St. Johns Country Day School boys basketball schedule

Nov. 21: SJCDS 59, Englewood 55 Pre

Nov. 22: SJCDS 34, Seacoast 65 Pre

Dec. 2: SJCDS 62, First Baptist 19

Dec. 3: SJCDS 41, Keystone Heights 51

Dec. 5: SJCDS 49, First Coast Christian 27

Connor Moore 18 Pts, Walker Cowherd 13 Pts

Dec. 6: SJCDS forfeit win vs. Eagles View

Dec. 9: SJCDS 32, Oak Hall 52

Dec. 11: SJCDS 39, Beaches Chapel 45

Dec. 13: SJCDS 57, Parsons Christian 45

C. Moore 14 Pts., Jordan Taylor 13 Pts

Dec. 17: SJCDS 22, Fernandina Bch 61

Dec. 18: SJCDS 32, Florida Deaf 26

Fri., Dec. 27 vs. Aucilla Christian 6pm, St. Johns Lutheran 3pm vs. Aucilla Christian, 6pm vs. Meadowbrook Academy

Tues., Jan. 7: vs. Peniel Baptist

Thurs., Jan. 9: at Parsons Christian

Fri., Jan. 10: at Keystone Heights

Tues., Jan. 14: vs. First Coast Christian

Thurs., Jan. 16: at Eagles View

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment