Boys Soccer 1/30/20

Posted

District playoff ranks (Class 6A)

District champions enter regions, four at-large rankings finish region eight playoff teams

District 3-6A

Team, record, ranking

1. Fleming Island (12-2-2, 1-0)14

2. Fletcher (12-2, 3-0)16

3. Creekside (7-4-2, 0-0)74

4. Atlantic Coast (3-9-0, 0-1)355

5. First Coast (4-9-0, 0-0)459

Fleming Island schedule

Jan. 8: FIHS 9, OPHS 1

Jan. 10: FIHS 8, First Coast 0

Jan. 13: FIHS 8, St. Augustine 0

Jan. 15: FIHS 5, Matanzas 2

Jan. 17: FIHS 1, Nease 0

Jan. 22: FIHS 3, Bolles 5

Jan. 24: FIHS 2, Seabreeze 0

Tues., Jan. 28: at Buchholz

District 3-6A tournament hosted by Fleming Island, Jan. 31-Feb. 7

------------------

District playoff ranks (Class 7A)

District champions enter regions, four at-large rankings finish region eight playoff teams

District 1-7A

Team, record, ranking

1. Mandarin (15-1-2, 1-0)10

2. Nease (9-5-3, 1-0)77

3. Bartram Trail (9-3-4, 0-0)83

4. Flagler Palm Coast (5-15-0)251

5. Sandalwood (7-7-2, 0-0)

6. Oakleaf (2-9-2)347

Oakleaf schedule

Jan. 7: OHS 7, Atlantic Coast 0

Jan. 14: OHS 3, P.K. Yonge 3

Mon., Jan. 27: vs. St. Augustine

District tournament hosted by Mandarin Jan. 31-Feb. 7

------------

District playoff ranks (Class 4A)

District champions enter regions, four at-large rankings finish region eight playoff teams

District 3-4A

Team, record, ranking

1. Menendez (9-6-3, 0-0)155

2. Baker County (18-1-0, 3-0)209

3. Ridgeview (5-8-2, 0-0)246

4. Clay (9-6-0, 0-1)282

5. Palatka (13-8-1, 0-1)290

6. Ed White (1-11-1, 0-1)538

Ridgeview schedule

Jan. 11: RHS 3, OPHS 1

Jan. 13: RHS 4, Bishop Snyder 1

Jan. 14: RHS 0, SJCDS 2

Jan. 15: RHS 1, Episcopal 5

Jan. 22: RHS 0, Bartram Trail 4

Clay schedule

Jan. 6: CHS 0, Menendez 4

Jan. 7: CHS 1, Palatka 2

Jan. 9: CHS 7, University Christian 0

Jan. 13: CHS 4, Hamilton County 2

Jan. 16: CHS 6, Ed White 0

Jan. 20: CHS 1, Keystone Heights 6

Jan. 21: CHS 0, Bishop Snyder 1

Jan. 23: CHS 0, St. Joseph 0

Mon., Jan. 27: vs. Hamilton County

District 3-4A hosted by Palatka Jan. 31-Feb. 7

-----------------

District playoff ranks (Class 5A)

District champions enter regions, four at-large rankings finish region eight playoff teams

District 2-5A

Team, record, ranking

1. Stanton (14-4-1, 1-0)78

2. Orange Park (3-7-3, 1-0)313

3. Westside (8-6-0, 0-1)409

4. Middleburg (4-9-2, 0-1)458

5. Robert E. Lee (0-11-1, 0-0)548

Orange Park schedule

Jan. 8: OPHS 1, Fleming Island 9

Jan. 11: OPHS 1, RHS 3

Jan. 13: OPHS 1, Bartram Trail 3

Jan. 21: OPHS 4, Yulee 4

Middleburg boys soccer

Jan. 7: MHS 2, Keystone Heights 8

Jan. 9: MHS 1, St. Augustine 1

Jan. 22: MHS 8, Robert E. Lee 0

District tournament hosted by Stanton Jan. 31-Feb. 7

------------------------

District playoff ranks (Class 3A)

District champions enter regions, four at-large rankings finish region eight playoff teams

District 4-3A

Team, record, ranking

1. Crescent City (10-7-2, 3-3)168

2. Keystone Heights (15-5-2, 9-1)222

3. P.K. Yonge (11-3-7, 3-2)276

4. Newberry (10-5-2, 3-3)345

5. Interlachen (4-9-0, 1-4)494

6. Fort White (2-17-0, 0-5)515

Keystone Heights schedule

Jan. 3: KHHS 6, West Nassau 1

Jan. 7: KHHS 8, Middleburg 2

Jan. 9: KHHS 4, Williston 5

Jan. 10: KHHS 0, Suwannee 4

Jan. 13: KHHS 7, Fort White 0

Jan. 14: KHHS 1, Crescent City 7

Jan. 17: KHHS 8, Interlachen 3

Jan. 20: KHHS 6, Clay 1

Mon., Jan. 27: vs. Santa Fe

District 4-3A tournament hosted by P.K. Yonge Jan. 31-Feb. 7

---------------------

District playoff ranks (Class 2A)

District champions enter regions, four at-large rankings finish region eight playoff teams

District 3-2A

Team, record, ranking

1. St. Johns Country Day School (12-1-0, 0-0)72

2. St. Joseph Academy (7-6-4, 0-0)296

3. Warner Christian (1-5)480

4. Christ's Church (3-4-0, 0-0)491

5. University Christian (2-9-0, 0-1)528

St. Johns Country Day School schedule

Jan. 9: SJCDS 8, Warner Christian 0

Jan. 13: SJCDS 3, Providence 1

Jan. 14: SJCDS 2, Ridgeview 0

Jan. 17: SJCDS 5, Father Lopez 1

Jan. 21: SJCDS 3, St. Joseph 0

Mon., Jan. 27: vs. Christs Church 6pm

District 3-2A tournament hosted by St. Johns Country Day School Feb. 3-Feb. 6

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment